Strona główna » Co się dzieje w Podhalu Nowy Targ? III-ligowiec z poważnymi problemami

Co się dzieje w Podhalu Nowy Targ? III-ligowiec z poważnymi problemami

1

Nowotarski Klub Piłkarski występuje na poziomie III ligi nieprzerwanie od sezonu 2015/2016. Przez te wszystkie lata wy- robił sobie uznaną markę na tym szczeblu. W sezonie 2018/2019 Podhale otarło się o awans do II ligi, przegrywając decydujący mecz ze Stalą Rzeszów w ostatniej kolejce sezonu. Ten mecz z perspektywy trybun oglądało ponad 6 tys. widzów, którzy widzieli jak “Górale” byli o krok od historycznego wyczynu. Niestety od tamtego meczu Podhale zaczęło dołować. Może nie od razu i nie aż tak spektakularnie jak kiedyś Soła Oświęcim, ale dziś stoi na krawędzi.

Nowy Targ kojarzymy przede wszystkim z hokejem, ale warto podkreślić, że w piłkę nożną grano tam już od 1932 roku. Podhale było klubem wielosekcyjnym, szkoląc zawodników w sportach zarówno zimowych jak i letnich. Piłka nożna jednak nigdy nie dorównała hokejowi.
Nowotarski Klub Piłkarski Podhale powstał w 2009 roku z połączenia sekcji piłki nożnej KS Szarotka Nowy Targ i II-ligowe- go klubu piłki halowej KS Krokus-Podhale Nowy Targ. Piął się po kolejnych szczeblach rozgrywkowych w błyskawicznym tempie. W zaledwie pięć lat przeszedł drogę od B-klasy do III ligi. Duży udział miała w tym podhalańska młodzież i oko- liczni zawodnicy. Zresztą Podhale od zawsze kojarzyło się z dobrego szkolenia. Nie bez przypadku otrzymało Złoty Certyfikat Szkółek Piłkarskich PZPN. Tych wszystkich sukcesów nie byłoby bez wsparcia sponsora strategicznego “Wojas” pana Wiesława Wojasa, który przez te lata hojnie finansował klub z Nowego Targu. No właśnie. Finansował. Wiele bowiem wskazuje na to, że podobnie jak przed rokiem ŁKS Łagów, Podhale straci główne źródło finansowania. I nic nie wskazuje na to, żeby ktoś “wszedł” w klub i wyłożył takie pieniądze jakie wcześniej wykładał “Wojas”. Warto dodać, że miasto do tej pory w sposób znikomy wspierało finansowo seniorką drużynę Podhala. Na ten moment bardzo mało prawdopodobny wydaje się scenariusz, w którym to miasto staje się głównym sponsorem klubu.

Najczarniejszym scenariuszem jest wycofanie z rozgrywek i start w V lidze małopolskiej od przyszłego sezonu. Nieco bardziej optymistycznym wydaje się być dogranie sezonu juniorami z akademii i zawodnikami miejscowymi, co najpewniej spowodowało- by spadek do IV ligi. Nie zmienia to faktu, że za oba te scenariusze i tak trzeba byłoby zapłacić. Pytanie – kto to zrobi? 20.12.2023r.

Przed napisaniem tego artykułu nie wiedzieliśmy jeszcze, że Podhale będzie partnerem… Legii Warszawa! Nowe życie?

Artykuł można znaleźć również w naszym miesięczniku!

About Author

1 thought on “Co się dzieje w Podhalu Nowy Targ? III-ligowiec z poważnymi problemami

  1. Podhale jako trzecia liga przechodzi do historii była to zabawka Wojasa ale mu się już znudziła coś jak Poroniec Poronin moim zdaniem na wiosnę nie wystartują kasa jest pusta sponsora brak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *